Share:
Tumblr
LinkedIn
Reddit
XING
WhatsApp
VK
Telegram
church software buttonraising funds button

Denomination: Orthodox ChurchСпасо-Преображенський кафедральний собор – головний православний храм у Вінниці, з грудня 2018 року кафедральний собор Вінницько-Барської єпархії Православної церкви України; до того (від 1990-го року) - Вінницької єпархії Української Православної Церкви Московського патріархату. Споруджений у XVIII столітті з ініціативи брацлавського земського судді Міхала Грохольського за проектом італійського архітектора Паоло Фонтана, як домініканський костел. З 1832-го року – православний собор м. Вінниці. У 1855-му році в нижній частині собору, де була крипта (сімейний склеп) родини Грохольських, був влаштований теплий храм на честь святих безсрібників Косьми та Даміана.

Будівля собору розташована в історичному центрі міста, серед комплексу ранньомодерних фортифікаційних споруд «Мури», які складалися з монастирів єзуїтів, домініканців і капуцинів. У соборі збереглися фрагменти стінного розпису XVIII століття. Комплекс, що включає в себе храм, келії, башту та мур, є пам'яткою архітектури і містобудування національного значення.

Собор в різні часи відвідували поважні особи. У 1920-му році у соборі зустрічали головного отамана УНР Симона Петлюру та керівника польської держави Юзефа Пілсудського. У Преображенському соборі хрестили Михайла Коцюбинського, тут же він брав шлюб.

З кінця 1920-х років і до свого закриття собор переходить до користування громади Української Автокефальної Православної синодальної церкви. У ньому служили на той час єпископи Іоанн (Славгородський) та Миколай (Полікарпов). Його двічі закривали: наприкінці 1930-х років храм перетворили на гумовий склад. Під час війни і аж до листопада 1962 року він служив собором РПЦ. Був знов закритий у 1962 році, під час гоніння на церкву Хрущова — вірних примусили написати відречення від храму. Тоді у соборі влаштували спортзал товариства «Динамо». Формально храм був закритий на прохання вінницького православного єпископа, про що він сам писав у листі до митрополита Київського і Галицького Іоанна.

У вісімдесятих роках ХХ століття у церкві, за участю фахівців з Німеччини, була облаштована зала органної та камерної музики. У Вінниці влаштовувалися концерти, зокрема незадовго до смерті приїжджав із виступом Святослав Ріхтер.

У 1990 році приміщення рішенням обласної та міської влади передали православній церкві — за умови почекати, поки міська влада знайде нове приміщення для органу. Деякий час тривало протистояння між представниками управління культури та віруючими, але вірні церкви під проводом тодішнього вінницького митрополита Агафангела не стали чекати — демонтували орган. Зараз орган перебуває навпроти – в католицькому костьолі.

Під час подальшої реконструкції у 1990-х роках над собором були зведені позолочені куполи, до того відсутні.

У грудні 2018 року громада та парафіяни собору на чолі із настоятелем митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном прийняли рішення про перехід з УПЦ МП під юрисдикцію Православної Церкви України.


church software buttonraising funds button


Спасо-Преображенський кафедральний собор

РОЗКЛАД БОГОСЛУЖІНЬ:

у будні дні:

7.30 - Часи і Божественна літургія
17.00 - Вечірнє богослужіння

у недільні й святкові дні:

7.00 - Часи і Божественна літургія (рання)
9.00 - Часи і Божественна літургія (пізня)
17.00 - Вечірнє богослужіння

кожного тижня:
у середу:
9.00 - Молебень зі співом акафісту 'Невипивана чаша'
Share:
Tumblr
LinkedIn
Reddit
XING
WhatsApp
VK
Telegram


23 Soborna St Vinnitsa Vinnytsia Oblast Ukraine 21000

  • Archbishop Symeon

    Priest
Please enter the correct information below. Thank you!
Subject:
Message:
Your Name:
Your Email:
This church page is missing service. Please help this page visitors by submitting Transfiguration Orthodox Cathedral Service. Thank you!
Subject:
Transfiguration Orthodox Cathedral service
Message:
Your Name:
Your Email:

Transfiguration Orthodox Cathedral Contact Form

Subject:
Your Name:
Your Email:
Message:
Subscribe to Transfiguration Orthodox Cathedral updates
Subject:
Subscription to Transfiguration Orthodox Cathedral updates
Your Name:
Your Email:
As soon Transfiguration Orthodox Cathedral updates this page, you'll be notified by email.